top of page

Rahatlamak İstiyorum

Kişinin karşılaştığı herhangi bir tehditle fiziksel veya duygusal olarak başa çıkamadığında oluşan ve günlük hayatını olumsuz etkileyen gerilimli sürece stres deriz. Aslında doğal bir reaksiyondur. Tehlikeyle ilgili gözlenen durum gerçek bir olay olabileceği gibi, zihnin tehlikeli olarak algıladığı bir olay da olabilir. Gündelik yaşam için de okul, ev, aile ve iş ortamında pek çok yaşam olayı stres verici hale gelebilir. Şunu söylemek isterim ki, stresten korunmak mümkün olmasa da, stresi yönetmeyi, hafifletmeyi öğrenebiliriz.

Çeşitli eğitimlerden öğrendiğim birkaç gevşeme egzersizini paylaşmak isterim.

· Bebeği Pışpışla : Omzunuzda bir bebek olduğunu hayal edin. Bebeğin gazını çıkartır gibi, kendi omzunuzu pişpişleyin. Bununla bedensel olarak kendimize her şey yolunda mesajı göndermiş oluyoruz. Hatta bu hareketimizle etrafımızdaki insanlar bile sakinleşebilir.


· Pizza Nefesi: Avucunuzu açın, üstünde pizza dilimi tutuğunuzu düşünün. Sonra pizzayı koklar gibi nefesinizi içinize çekin sonra da pizzayı soğutur gibi nefesinizi verin.


· Kendimizi Keşfetmek: Streslisiniz ve bunu bilişsel olarak farkındasınız peki ya fiziksel olarak? Bedenimde şu an ne fark ediyorum diye sorun kendinize. Bu kasılmış kaslar olabilir veya sıklaşmış nefes... 1’den 10’a kadar puan verseniz şu an yaşadığınıza kaç puan verirsiniz? Mesela bu duygularla ne yapasınız geliyor? Kendinize bu ve bunlar gibi sorular sorun. Bahsettiğim bedensel farkındalıktır.


· Rahatlatma/Sakinleştirme: Duygunun yavaşlamasına izin vermeye çalışın. İçinizden veya dışınızdan yavaş bir şekilde 10’dan geriye doğru sayın. 10-9-8-7..


· Stres karşısında kendinizi gergin ve öfkeli hissediyorsunuz, alın elinize peluş bir oyuncak veya bu bir battaniyenin kenarı da olabilir önemli olan yumuşak bir şey olması, sıkın onu, sıkın, kıvırın, gözlerinizi kısıp tüm öfkenizi ona yönlendirebilirsiniz, hırlayabilirsiniz, istediğinizi söyleyebilirsiniz, sakinleşmeye başladığınızı hissettiğinizde bırakabilirsiniz.


· Yine öfke için; yumruğunuzu sıkıp, yavaşça bırakmak da işe yarayacaktır.


· Duygusal İlk Yardım: Çok soğuk su. Bütün memelilerin kafalarını buz gibi suya sokarlarsa, kalplerini yavaşlatma gibi bir refleksleri vardır. Suyu yüzünüze çarpabilirsiniz ya da içinde buz olan torbayı alıp, gözlerinizin üstüne koyabilirsiniz.


· Yoğun Egzersiz: Yakınınızda koşabileceğiniz gibi bir yer varsa çıkıp koşun. Yer ve zaman yoksa bunu oturduğunuz sandalyede bile yapabilirsiniz. Örneğin, arkanızda bir aslan var ve sizi kovalamaya karar veriyor, ne duruyorsunuz, hadi koşun.


Tüm bunlar minik ama rahatlamak adına işe yarar egzersizlerdir.

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Travma İyileşir mi?

Travma yaşayan insanlar, üzerinden yıllar geçse de başlarına gelenleri diğer insanlara anlatmakta güçlük çekerler. Bedenleri, korkuyu, öfkeyi ve çaresizliği yeniden yaşarken, savaşma ya da kaçma dürtü

Meditasyonun Önemi

Meditasyon hem kolay hem de zor bir zihin egzersizidir. Zor dememin nedeni, zihin kaygandır. Siz oturup veya uzanıp gevşemeye çalıştığınızda ya geçmişe kaçar ya da geleceğe. Ancak deneyimledikçe, zihn

Kendine Şefkat Üzerine

Kendimizi çoğu zaman acımasızca yargılıyoruz değil mi? Başkalarında kolayca affedebileceğimiz, görmezden gelebileceğimiz, insan sonuçta hata yapabilir diyeceğimiz çoğu konuda kendimize yükleniyoruz. H

Commentaires


bottom of page