top of page

Meditasyonun Önemi

Meditasyon hem kolay hem de zor bir zihin egzersizidir. Zor dememin nedeni, zihin kaygandır. Siz oturup veya uzanıp gevşemeye çalıştığınızda ya geçmişe kaçar ya da geleceğe. Ancak deneyimledikçe, zihnin kaydığını farkedip nazikçe şimdiye getirebilmeyi öğrendiğimizde ne kadar kolaylaştığını göreceksiniz. Kolay olması da sizi yanıltmasın, bedeninizde ve zihninizde önemli değişikliler yapma gücüne sahiptir. Fiziksel egzersizler gibi devamını getirebildiğinizde, büyük faydalar görmeniz mümkün. Meditasyonunun faydalarını anlamak için önemli bilimsel araştırmalar yapıldı ve sonuçları şu şekilde:

· Stresi azaltıyor. (Beyin MR’ları çekilerek yapılan araştırmalar, meditasyon yapıldıktan sonra beyindeki gri maddelerin biyolojik olarak değiştiğini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, endişe ve stresi azaltabiliyor)


· Strese bağlı yaşlanmayı yavaşlatıyor. (Elizabeth Burns’ün yaptığı bir araştırmaya göre, 8 hafta boyunca 12 dakika meditasyon yapmamız telomeraz aktivitesini %43 arttırıyor. Bu da stresle bağlantılı yaşlanmayı yavaşlatabildiğinin kanıtı)


· Mutluluk seviyesini yükseltiyor. (Bu konuda yapılan bir deneyde, yüksek stresli bir ortamda çok yoğun tempoda çalışan bir gruba 8 hafta boyunca yarım saat meditasyon yaptırılıyor. Deney öncesi ve sonrası beyin aktiviteleri ölçülüyor. Meditasyon öncesi beyindeki aktivite moralin düşük olduğu sağ tarafta daha yoğunken, sonrasında moralin yüksek olduğu sol tarafa doğru kaydığı tespit ediliyor)


· Öğrenmeyi ve hafızayı geliştiriyor. (Sonrasında çekilen MR’larda beynin öğrenme ve hatırlamayı sağlayan bölgelerinde gri maddelerin arttığı görülüyor)


· Kalp sağlığı ve yüksek tansiyon üzerinde etkili. (Kalp krizi riski taşıyan 200 kişi ile 5 yıl süren bir araştırma sonucunda meditasyon yapan grupta yapmayanların 1.6 katı daha az kalp krizi ve ölüm görülmüş. Meditasyon gevşemeyi sağlıyor, bu sayede kan damarlarını açan nitrik oksit adlı madde salgılanıyor. Bu da tansiyonun düşmesini sağlıyor. Bakın başka bir önemli araştırma sonucunda da deniyor ki, yüksek tansiyon ilacı alan 60 kişi arasında meditasyon yapmaya başlayan 40 kişi tansiyon ilacını bırakıyor.


Kaynak: Smile To Your Heart Meditations, Irmansyah Effendi

Using Mindfullness to improve learning: 40 Meditation Exercises For School and Home, Billie Krstovic

Real Happiness, Sharon Salzberg


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Travma İyileşir mi?

Travma yaşayan insanlar, üzerinden yıllar geçse de başlarına gelenleri diğer insanlara anlatmakta güçlük çekerler. Bedenleri, korkuyu, öfkeyi ve çaresizliği yeniden yaşarken, savaşma ya da kaçma dürtü

Rahatlamak İstiyorum

Kişinin karşılaştığı herhangi bir tehditle fiziksel veya duygusal olarak başa çıkamadığında oluşan ve günlük hayatını olumsuz etkileyen gerilimli sürece stres deriz. Aslında doğal bir reaksiyondur. Te

Kendine Şefkat Üzerine

Kendimizi çoğu zaman acımasızca yargılıyoruz değil mi? Başkalarında kolayca affedebileceğimiz, görmezden gelebileceğimiz, insan sonuçta hata yapabilir diyeceğimiz çoğu konuda kendimize yükleniyoruz. H

Comments


bottom of page